W poszukiwaniu klucza do szczęśliwego życia w zdrowiu

Kategoria: W poszukiwaniu klucza do szczęśliwego życia w zdrowiu Opublikowano: poniedziałek, 27 sierpień 2018 Super User

Żyjemy w czasach, w których z jednej strony jesteśmy świadkami oszałamiającego postępu technicznego, podboju Kosmosu i wydzierania Naturze wielu, nieraz niebezpiecznych tajemnic, jak choćby broń atomowa, czy inżynieria genetyczna. Z drugiej strony mimo tych osiągnięć i większego fizycznego komfortu życia, rzadko czujemy się szczęśliwsi, silniejsi, zdrowsi i bezpieczniejsi. Mimo, że medycyna doraźnego ratowania życia poczyniła znaczne postępy i nawet potrafi przeszczepiać zniszczone przez choroby narządy, leczyć tych schorzeń nie potrafi! Przymierza się do sklonowania człowieka, a zupełnie nie radzi sobie z coraz większą liczbą schorzeń cywilizacyjnych. Nie może nam także dać pewności, że klonowanie istot ludzkich to osiągnięcie prawdziwe, a nie kolejne, wielkie, potencjalne niebezpieczeństwo, zagrażające ludzkości.

Co zmieniło się w ostatnich 50-ciu latach w biologii i medycynie?

Zmieniło się wiele i niewiele. Wiele w problemach szczegółowych, związanych z postępem technicznym i możliwością penetracji w głąb struktur biologicznych, aż do poziomu submolekularnego i ostatnich zdobyczy inżynierii genetycznej. Ale bardzo niewiele, jeśli chodzi o syntezę poglądów na temat podstaw funkcjonowania organizmów żywych, a szczególnie, o psychosomatykę, jako fundament natury człowieka.

Czym jest medycyna, a czym być powinna?

 

Czytaj więcej: W poszukiwaniu klucza do szczęśliwego życia w zdrowiu

licznik

Odsłon artykułów:
420573